Požiarnu ochranu nesmieme podceňovať

Ochrana nášho majetku je veľmi dôležitým aspektom nášho každodenného života. Existuje však jedna vec, ktorú chránime ešte častejšie! Áno, správne, jedná sa o náš život a život našich blízkych, ktorý chránime. Ochrana životov v kontexte s ohňom je veľmi diskutovaným a v dnešnej dobe aj prepracovaným odborom. Hovorí sa mu požiarna ochrana. Poďme sa pozrieť, ako je to v praxi, napríklad v prípade, keď sa rozhodneme zaobstarať protipožiarne uzávery.

protipožiarne uzávery

Požiar je v rodinných domoch najnebezpečnejšie v noci, kedy ľudia spia. Rýchlo vznikne, rýchlo sa šíri a ak nás neupozorní požiarny hlásič alebo domáci maznáčik, mnohokrát je neskoro a nemáme kadiaľ utiecť z horiaceho pekla. Preto sa začalo pracovať na legislatíve a rôznych osvetových podujatí hasičov, kedy spoločnosť zoznamujú s nebezpečenstvom vzniku požiarov.

Príčiny vzniku požiaru

Najčastejším spôsobom, ako požiar v domácnosti vznikne je skrat na elektroinštalácii alebo elektrickom zariadení. Ak je totiž vada na elektroinštaláciu alebo zariadenie, môže dôjsť k vzniku skratu a následne rozšírenie nebezpečného požiaru. Uviedol som najčastejšie, samozrejme existuje aj veľa iných spôsobov, ako môže požiar vzniknúť.

Legislatívne boj proti požiaru

 1. Zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi
 2. Vyhláška MV SR č. 121/2002 Z.z. o požiarnej prevencii
 3. Vyhláška MV SR č. 94/2004
 4. Vyhláška MV SR č. 169/2006

Odolnosť proti požiaru

Parameter, ktorý vypovedá o tom, ako dlho stavebnej konštrukcie alebo iné prvky, odolávajú účinkom ohňa a žiary. Časový úsek sa uvádza v minútach v základnej hodnotovej stupnici 1 S, 30, 45, 60, 90, 120, 180. Najčastejšie sa požiarna odolnosť meria týmito spôsobmi:

 • Skúškou,
 • Výpočtom,
 • Porovnávaním podľa legislatívy a noriem.

protipožiarne uzávery

Protipožiarne vráta

Najlepšie je prevencia, aby sme zamedzili vôbec vzniku požiaru. Bohužiaľ sa vždy tak nestane a rovnako dôjde ku vzniku požiaru. V tejto chvíli je najdôležitejšie zabezpečiť, aby zamedzilo šíreniu požiaru. V priemyselnej oblasti k tomuto slúži protipožiarne uzávery, ktorá sa od štandardných príliš nelíši ale sú konštrukčne uspôsobené, aby dokázala zamedziť šíreniu požiaru po objekte.

Tags: požiarné uzávery Spedos požiarna ochrana ew 30 požiarné dvere

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Využite mestský mobiliár na záhrade

  Každý z nás si potrebuje po náročnom dni niekam sadnúť. Nemusíte mať ani náročný deň, ale sedenie je oveľa pohodlnejšie, než dlhé státie. Vonku ale často na možnosť si sadnúť nenarazíte, čo je škoda. Sedenie na tráve je príjemné, ale len do tej doby, než sa objavia prvé mrazy. To už je oveľa lepšie si sadnúť na lavičku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Využitie presklených vitrín

  Presklené vitríny majú obrovské možností využitia. Nájdete ich v bežných domácnostiach aj vo verejných budovách, ako sú napríklad obchody alebo múzeá. Je to skvelý spôsob, ako vystaviť rôzne veci tak, aby boli poriadne vidieť a zároveň nedošlo k ich poškodeniu. V tomto článku sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako môžete presklenú vitrínu použiť ako doma, tak na verejných miestach.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Blíži sa nám zima, máte funkčný termostat?

  Dobre, zima možno úplne nie, ale jeseň áno a s ním aj celkom rýchle ochladenie, hlavne ak nemáte zateplený dom. Septembrové obdobie je ideálna doba na to, aby ste sa uistili, že váš termostat funguje tak ako má a že nebude v tých najväčších mrazoch posielať teplo tam, kde vôbec nie je potreba. Nielen, že takýto termostat znepríjemní pobyt v dome, nepoteší vás ani účet za kúrenie. Čo môžete urobiť preto, aby ste mali maximálne teplo a minimálne výdavky?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Výrobca rýchlobežných brán na Slovensku

  Rýchlobežné brány sú skvelou voľbou pre väčšinu priemyselných prevádzok. Hlavne tých, kde je vyžadovaná vysoká rýchlosť a určitá úroveň hygieny. Vďaka výkonnému motoru a rýchlemu navíjanie je tento typ vrát jedna z najlepších možností pre tieto typy prevádzky. Kto je ale vyrába na Slovensku?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Rôzne využitia plagátovaciech ploch v obciach

  Plagátovacie plochy sú už tradičný spôsob, ako informovať obyvateľov o nadchádzajúcich udalostiach. Hojne využívané sú predovšetkým na dedinách, alebo v malých obciach, kam sa ešte nedostali city light vitríny a ďalšie spôsoby propagácie. Aj cez to, že je to oznamovanie informácií docela zastarané, musíme uznať, že má stále svoje čaro a že má stále asi niečo do seba. Prečo by inak boli plochy na plagáty tak obľúbené?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš