Izolácia stavieb - základy

crane-3038630_1280.jpg

Bez tepelnej izolácie nie je stavba plne funkčný a vhodná pre obývanie - to je fakt o ktorom sa netreba hádať. Aké materiály sa pre tepelnú izoláciu používajú? O tom je tento článok.

 

V dobách skorších bolo k dispozícii málo materiálov, ktoré sa používali pre tepelnú izoláciu. Jedným z nich bola sklená vata a druhým IPA.

Izoláciu delíme na tepelnú a hydroizoláciu.

Tepelná izolácia

Materiály, ktoré sú používané na tepelnú izoláciu sú tzv. Tepelné izolanty, teda materiály a látky, ktoré zle vedú teplo, čo má za následok to, že teplo neuniká z daného tepelne zaizolovaného miesta.

Najlepšími tepelnými izolanty sú kvapaliny a plyny, to je však pre potreby stavebníctva nepríliš vhodné. Preto sa využívajú materiály, ktoré obsahujú veľa vzduchu (teda plynu) ako je spomínaná sklená vata, perie, srsť, drevo, papier či polystyrén. Ako dobrý tepelný izolant sa používajú tiež tehly s dutinkami.

Hydroizolácie

Hydroizolácie je izolácia, ktorá má za cieľ zamedziť únikom vody - pri stavbách napríklad izolácie terás, balkónov, kúpeľní alebo pri bazénoch či septikov.

Pre hydroizoláciu sa používajú vodeodolné materiály ako asfalt, decht, plasty, gumy a polyetylény (íl, sklo, kov).

Oba druhy izolácií sú veľmi dôležité a mali by byť použité na každej stavbe.

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Využite mestský mobiliár na záhrade

  Každý z nás si potrebuje po náročnom dni niekam sadnúť. Nemusíte mať ani náročný deň, ale sedenie je oveľa pohodlnejšie, než dlhé státie. Vonku ale často na možnosť si sadnúť nenarazíte, čo je škoda. Sedenie na tráve je príjemné, ale len do tej doby, než sa objavia prvé mrazy. To už je oveľa lepšie si sadnúť na lavičku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Využitie presklených vitrín

  Presklené vitríny majú obrovské možností využitia. Nájdete ich v bežných domácnostiach aj vo verejných budovách, ako sú napríklad obchody alebo múzeá. Je to skvelý spôsob, ako vystaviť rôzne veci tak, aby boli poriadne vidieť a zároveň nedošlo k ich poškodeniu. V tomto článku sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako môžete presklenú vitrínu použiť ako doma, tak na verejných miestach.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Blíži sa nám zima, máte funkčný termostat?

  Dobre, zima možno úplne nie, ale jeseň áno a s ním aj celkom rýchle ochladenie, hlavne ak nemáte zateplený dom. Septembrové obdobie je ideálna doba na to, aby ste sa uistili, že váš termostat funguje tak ako má a že nebude v tých najväčších mrazoch posielať teplo tam, kde vôbec nie je potreba. Nielen, že takýto termostat znepríjemní pobyt v dome, nepoteší vás ani účet za kúrenie. Čo môžete urobiť preto, aby ste mali maximálne teplo a minimálne výdavky?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Výrobca rýchlobežných brán na Slovensku

  Rýchlobežné brány sú skvelou voľbou pre väčšinu priemyselných prevádzok. Hlavne tých, kde je vyžadovaná vysoká rýchlosť a určitá úroveň hygieny. Vďaka výkonnému motoru a rýchlemu navíjanie je tento typ vrát jedna z najlepších možností pre tieto typy prevádzky. Kto je ale vyrába na Slovensku?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Rôzne využitia plagátovaciech ploch v obciach

  Plagátovacie plochy sú už tradičný spôsob, ako informovať obyvateľov o nadchádzajúcich udalostiach. Hojne využívané sú predovšetkým na dedinách, alebo v malých obciach, kam sa ešte nedostali city light vitríny a ďalšie spôsoby propagácie. Aj cez to, že je to oznamovanie informácií docela zastarané, musíme uznať, že má stále svoje čaro a že má stále asi niečo do seba. Prečo by inak boli plochy na plagáty tak obľúbené?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš