Vlhkosť múrov v starom dome

vlhkosť múr

Nadmerná vlhkosť múrov. To je problém, s ktorým sa často stretávajú staršie domy, pretože nemajú dostatočné izolačné vlastnosti. Tá má za následok ďalšie významné problémy, ktoré sa začínajú postupne objavovať.

Najčastejšie sa jedná o horšia klíma, opadající omietky, rozširujúce sa plesne alebo iné problémy vyskytujúce sa v dôsledku zvýšenej vlhkosti. Tá má z dlhodobého hľadiska veľmi zlý vplyv na jenom na kondíciu vášho domu, ale aj na kondíciu ľudí, ktorí taký dom alebo iný priestor obývajú.

 

Toto je len pár významných problémov, ktoré vás v dôsledku zvýšenej vlhkosti čakajú:

 • zhoršený zdravotný stav ľudí (ochorenie dýchacích ciest)

 • vyšší obsah zemných solí, ktoré majú za následok opadající omietky a praskajúce murivo

 • väčšia zima

 • vyššie náklady za vykurovanie

 • znížená trhová cena nehnuteľnosti

 

Ako zvýšenú vlhkosť odstrániť?

Keď už vašu stavbu vlhkosť zasiahne, tak vás bude najviac zaujímať, ako sa jej čo najrýchlejšie a navždy zbaviť. Je to bezpochyby nepríjemná záležitosť. Ale nemusíte mať strach, vo väčšine prípadov sa to dá riešiť a postihnuté miesta vrátiť do pôvodnej stavu. Samozrejme platí, čím skôr zakročíte, tým lepšie.

Aby ste sa vlhkosti navždy zbavili, tak je potrebné urobiť kvalitná izolácia. Vlhkosť totiž vzniká zlú, starú alebo nedostatočnou izoláciou. A pretože sa vlhkosť prejavuje najčastejšie v spodnej časti domu, teda v miestach sú steny v priamom kontakte z krajín, tak sa vlhkosti bez poriadnej izolácie jednoducho nevyhnete.

Ako ešte vlhkosti predchádzať?

Pravidelne kontrolujte vlhkosť. Tú najlepšie zistíte pomocou vlhkomeru, ktorý kúpite okolo 500 Sk. Ideálna vlhkosť, ktorú by sa mala pohybovať od 45 do 60 percent. Robte všetko preto, aby ste túto hranicu neprekročili. Inak by sa začali rozširovať plesne.

Pravidelne vetrajte niekoľkokrát denne. V zime vetrajte krátko ale hlavne intenzívne. A ak môžete, tak sa snažte urobiť prievan, vďaka ktorému sa vlhký vzduch rozprúdi a vyženie von.

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Využite mestský mobiliár na záhrade

  Každý z nás si potrebuje po náročnom dni niekam sadnúť. Nemusíte mať ani náročný deň, ale sedenie je oveľa pohodlnejšie, než dlhé státie. Vonku ale často na možnosť si sadnúť nenarazíte, čo je škoda. Sedenie na tráve je príjemné, ale len do tej doby, než sa objavia prvé mrazy. To už je oveľa lepšie si sadnúť na lavičku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Využitie presklených vitrín

  Presklené vitríny majú obrovské možností využitia. Nájdete ich v bežných domácnostiach aj vo verejných budovách, ako sú napríklad obchody alebo múzeá. Je to skvelý spôsob, ako vystaviť rôzne veci tak, aby boli poriadne vidieť a zároveň nedošlo k ich poškodeniu. V tomto článku sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako môžete presklenú vitrínu použiť ako doma, tak na verejných miestach.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Blíži sa nám zima, máte funkčný termostat?

  Dobre, zima možno úplne nie, ale jeseň áno a s ním aj celkom rýchle ochladenie, hlavne ak nemáte zateplený dom. Septembrové obdobie je ideálna doba na to, aby ste sa uistili, že váš termostat funguje tak ako má a že nebude v tých najväčších mrazoch posielať teplo tam, kde vôbec nie je potreba. Nielen, že takýto termostat znepríjemní pobyt v dome, nepoteší vás ani účet za kúrenie. Čo môžete urobiť preto, aby ste mali maximálne teplo a minimálne výdavky?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Výrobca rýchlobežných brán na Slovensku

  Rýchlobežné brány sú skvelou voľbou pre väčšinu priemyselných prevádzok. Hlavne tých, kde je vyžadovaná vysoká rýchlosť a určitá úroveň hygieny. Vďaka výkonnému motoru a rýchlemu navíjanie je tento typ vrát jedna z najlepších možností pre tieto typy prevádzky. Kto je ale vyrába na Slovensku?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Rôzne využitia plagátovaciech ploch v obciach

  Plagátovacie plochy sú už tradičný spôsob, ako informovať obyvateľov o nadchádzajúcich udalostiach. Hojne využívané sú predovšetkým na dedinách, alebo v malých obciach, kam sa ešte nedostali city light vitríny a ďalšie spôsoby propagácie. Aj cez to, že je to oznamovanie informácií docela zastarané, musíme uznať, že má stále svoje čaro a že má stále asi niečo do seba. Prečo by inak boli plochy na plagáty tak obľúbené?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš