Vlhkosť múrov v starom dome

vlhkosť múr

Nadmerná vlhkosť múrov. To je problém, s ktorým sa často stretávajú staršie domy, pretože nemajú dostatočné izolačné vlastnosti. Tá má za následok ďalšie významné problémy, ktoré sa začínajú postupne objavovať.

Najčastejšie sa jedná o horšia klíma, opadající omietky, rozširujúce sa plesne alebo iné problémy vyskytujúce sa v dôsledku zvýšenej vlhkosti. Tá má z dlhodobého hľadiska veľmi zlý vplyv na jenom na kondíciu vášho domu, ale aj na kondíciu ľudí, ktorí taký dom alebo iný priestor obývajú.

 

Toto je len pár významných problémov, ktoré vás v dôsledku zvýšenej vlhkosti čakajú:

 • zhoršený zdravotný stav ľudí (ochorenie dýchacích ciest)

 • vyšší obsah zemných solí, ktoré majú za následok opadající omietky a praskajúce murivo

 • väčšia zima

 • vyššie náklady za vykurovanie

 • znížená trhová cena nehnuteľnosti

 

Ako zvýšenú vlhkosť odstrániť?

Keď už vašu stavbu vlhkosť zasiahne, tak vás bude najviac zaujímať, ako sa jej čo najrýchlejšie a navždy zbaviť. Je to bezpochyby nepríjemná záležitosť. Ale nemusíte mať strach, vo väčšine prípadov sa to dá riešiť a postihnuté miesta vrátiť do pôvodnej stavu. Samozrejme platí, čím skôr zakročíte, tým lepšie.

Aby ste sa vlhkosti navždy zbavili, tak je potrebné urobiť kvalitná izolácia. Vlhkosť totiž vzniká zlú, starú alebo nedostatočnou izoláciou. A pretože sa vlhkosť prejavuje najčastejšie v spodnej časti domu, teda v miestach sú steny v priamom kontakte z krajín, tak sa vlhkosti bez poriadnej izolácie jednoducho nevyhnete.

Ako ešte vlhkosti predchádzať?

Pravidelne kontrolujte vlhkosť. Tú najlepšie zistíte pomocou vlhkomeru, ktorý kúpite okolo 500 Sk. Ideálna vlhkosť, ktorú by sa mala pohybovať od 45 do 60 percent. Robte všetko preto, aby ste túto hranicu neprekročili. Inak by sa začali rozširovať plesne.

Pravidelne vetrajte niekoľkokrát denne. V zime vetrajte krátko ale hlavne intenzívne. A ak môžete, tak sa snažte urobiť prievan, vďaka ktorému sa vlhký vzduch rozprúdi a vyženie von.

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Bezpečnostné mreže chráni pred návštevou zlodejov

  Prázdniny sú tu, pre deti radosť pre rodičov starosť. Bohužiaľ ešte jedna skupina ľudí sa raduje a to zlodeji! Ľudia odchádzajú na dovolenku a opúšťajú svoje obydlia a firemné areály. Aby sme chránili svoj majetok je potrebné ho riadne zabezpečiť, inak sa môžete pekne čudovať po príchode z dovolenky. V tomto článku sa zameriam len na ochranu okien pomocou bezpečnostných mreží.

  rolovacie mreže

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Požiarnu ochranu nesmieme podceňovať

  Ochrana nášho majetku je veľmi dôležitým aspektom nášho každodenného života. Existuje však jedna vec, ktorú chránime ešte častejšie! Áno, správne, jedná sa o náš život a život našich blízkych, ktorý chránime. Ochrana životov v kontexte s ohňom je veľmi diskutovaným a v dnešnej dobe aj prepracovaným odborom. Hovorí sa mu požiarna ochrana. Poďme sa pozrieť, ako je to v praxi, napríklad v prípade, keď sa rozhodneme zaobstarať protipožiarne uzávery.

  protipožiarne uzávery

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Kde zohnať kvalitný vodoinštalačný materiál?

  Dnes si povieme niečo o remeslách. Všeobecne platí, že remeselníkov je ako šafránu. Dvakrát toľko to platí o kvalitných remeselníci s bohatými skúsenosťami v odbore. Pri výbere vhodného remeselníka by sme nemali hľadieť na cenu, tá sa môže vplyvom odbyté práce dvakrát predražiť. Poďme sa spoločne pozrieť na remeselné odvetvia inštalatérstvo.

  Eshop s inštalačným materiálom

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Je Thermopanel naozaj tak skvelý?

  Pred sedemdesiatročnej rokmi sa v Kanade začali používať thermopanley pre stavbu rodinných domov, ale v Českej republike stále nemajú širšie využitie. Prečo to tak je? Aké sú dôvody, prečo by sa mali thernopanely začať hromadne používať?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Opravy brán a dverí

  Občas sa stáva, že dvere či vráta nie sú prevádzkyschopné kvôli ťažko predpokladaným problémom a to môže vyvolať veľa ťažkostí, predsa len sú to vstupné priestory. Pri priemyselných závodov týmto vzniká ešte viac ťažkostí, kvôli odstávke a to môže výrazne poznamenať hospodársky výsledok.

  Servis vrát

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš