• Termostavby
 • Záhrada

Pergoly sú super

Máte radi záhradné posedenie, ale priamo neznášate situácii, kedy vám túto chvíľu prekazí prehánka alebo búrka? Chcelo by to nejakú tú strechu nad hlavou. Najvhodnejšie bude postaviť si pergolu, ktorá nám umožňuje využívať záhradné posedenie aj vo chvíli, keď počasie nepraje.

pergoly slovensko

Príprava a stavba

Takáto stavba pergoly nie je len otázkou pár hodín. Najdôležitejšie je sa pripraviť! Poznáte to príslovie "dvakrát meraj a raz rež". Veľmi dôležitá je taky doba, kedy začneme s výstavbou. Osobne odporúčam hneď z jari, akonáhle rozmrzne pôda.

Ak ste zručný kutil, návrh a samotnú stavbu zvládnete hravo. Najmä ak sa jedná o klasickú konštrukciu so šikmou strechou. V týchto prípadoch by som neutrácal peniaze za firmy a skúsil postaviť pergolu svojpomoci. Ovšem ak vás nudí klasickej konštrukcie, ktoré má každý druhý sused, môžete vymýšľať rôzne okrasné tvary a individuálne nosníky napríklad s mrežovania, ale musíte počítať s tým, že na to budete potrebovať stolára a mnohokrát aj CNC frézu. Takí stolári väčšinou majú tím zručných ľudí a pergolu vám postaví za jeden víkend za pár stoviek a so zárukou.

pergoly

Materiál

Najčastejšie materiály používané k stavbe pergoly:

 • borovica,
 • dubu alebo buku,
 • kanadský céder.

Obrovská nevýhoda dreva je jeho životnosť a údržba. O drevo sa musíme pravidelne starať a nešetriť na náteroch.

Bioklimatické pergoly

Ten, kto navštevuje záhradkárskej veľtrhy asi postrehol, že sa objavili tzv. Bioklimatické pergoly. Jedná sa o unikátny tieniaci systém, ktorý umožňuje využívať obytný priestor terasy za každého počasia, obdobne ako klasická pergola. Ako to dokáže, aby na nás nepršalo? Pomocou špeciálnych natáčacích hliníkových lamiel (tieniace a protidažďové) zaisťuje prúdenie vzduchu smerom nahor, čo napomáha vytvoreniu vhodnej klímy pod pergolou.

Princíp funkcie

Pergola je osadená tzv. Pohyblivým slnolamy, ktorý svojím natáčaním až o 140 stupňov obstaráva tieto funkcie:

 • tienenie slnka,
 • protidažďová ochrana
 • odvodné systém pre dažďovú vodu.

Ak sa rozhodnete buď pre klasickú drevenú pergolu alebo ultramoderný diaľkovo ovládanú Bioklimatická pergolu, určite pod ňou strávite veľmi príjemné chvíľky. Kto si chce dopriať ešte väčší relax, môže si do pergoly umiestniť gril a alebo spa.

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Využite mestský mobiliár na záhrade

  Každý z nás si potrebuje po náročnom dni niekam sadnúť. Nemusíte mať ani náročný deň, ale sedenie je oveľa pohodlnejšie, než dlhé státie. Vonku ale často na možnosť si sadnúť nenarazíte, čo je škoda. Sedenie na tráve je príjemné, ale len do tej doby, než sa objavia prvé mrazy. To už je oveľa lepšie si sadnúť na lavičku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Využitie presklených vitrín

  Presklené vitríny majú obrovské možností využitia. Nájdete ich v bežných domácnostiach aj vo verejných budovách, ako sú napríklad obchody alebo múzeá. Je to skvelý spôsob, ako vystaviť rôzne veci tak, aby boli poriadne vidieť a zároveň nedošlo k ich poškodeniu. V tomto článku sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako môžete presklenú vitrínu použiť ako doma, tak na verejných miestach.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Blíži sa nám zima, máte funkčný termostat?

  Dobre, zima možno úplne nie, ale jeseň áno a s ním aj celkom rýchle ochladenie, hlavne ak nemáte zateplený dom. Septembrové obdobie je ideálna doba na to, aby ste sa uistili, že váš termostat funguje tak ako má a že nebude v tých najväčších mrazoch posielať teplo tam, kde vôbec nie je potreba. Nielen, že takýto termostat znepríjemní pobyt v dome, nepoteší vás ani účet za kúrenie. Čo môžete urobiť preto, aby ste mali maximálne teplo a minimálne výdavky?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Výrobca rýchlobežných brán na Slovensku

  Rýchlobežné brány sú skvelou voľbou pre väčšinu priemyselných prevádzok. Hlavne tých, kde je vyžadovaná vysoká rýchlosť a určitá úroveň hygieny. Vďaka výkonnému motoru a rýchlemu navíjanie je tento typ vrát jedna z najlepších možností pre tieto typy prevádzky. Kto je ale vyrába na Slovensku?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Rôzne využitia plagátovaciech ploch v obciach

  Plagátovacie plochy sú už tradičný spôsob, ako informovať obyvateľov o nadchádzajúcich udalostiach. Hojne využívané sú predovšetkým na dedinách, alebo v malých obciach, kam sa ešte nedostali city light vitríny a ďalšie spôsoby propagácie. Aj cez to, že je to oznamovanie informácií docela zastarané, musíme uznať, že má stále svoje čaro a že má stále asi niečo do seba. Prečo by inak boli plochy na plagáty tak obľúbené?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš