• Termostavby
 • Záhrada

Pergoly sú super

Máte radi záhradné posedenie, ale priamo neznášate situácii, kedy vám túto chvíľu prekazí prehánka alebo búrka? Chcelo by to nejakú tú strechu nad hlavou. Najvhodnejšie bude postaviť si pergolu, ktorá nám umožňuje využívať záhradné posedenie aj vo chvíli, keď počasie nepraje.

pergoly slovensko

Príprava a stavba

Takáto stavba pergoly nie je len otázkou pár hodín. Najdôležitejšie je sa pripraviť! Poznáte to príslovie "dvakrát meraj a raz rež". Veľmi dôležitá je taky doba, kedy začneme s výstavbou. Osobne odporúčam hneď z jari, akonáhle rozmrzne pôda.

Ak ste zručný kutil, návrh a samotnú stavbu zvládnete hravo. Najmä ak sa jedná o klasickú konštrukciu so šikmou strechou. V týchto prípadoch by som neutrácal peniaze za firmy a skúsil postaviť pergolu svojpomoci. Ovšem ak vás nudí klasickej konštrukcie, ktoré má každý druhý sused, môžete vymýšľať rôzne okrasné tvary a individuálne nosníky napríklad s mrežovania, ale musíte počítať s tým, že na to budete potrebovať stolára a mnohokrát aj CNC frézu. Takí stolári väčšinou majú tím zručných ľudí a pergolu vám postaví za jeden víkend za pár stoviek a so zárukou.

pergoly

Materiál

Najčastejšie materiály používané k stavbe pergoly:

 • borovica,
 • dubu alebo buku,
 • kanadský céder.

Obrovská nevýhoda dreva je jeho životnosť a údržba. O drevo sa musíme pravidelne starať a nešetriť na náteroch.

Bioklimatické pergoly

Ten, kto navštevuje záhradkárskej veľtrhy asi postrehol, že sa objavili tzv. Bioklimatické pergoly. Jedná sa o unikátny tieniaci systém, ktorý umožňuje využívať obytný priestor terasy za každého počasia, obdobne ako klasická pergola. Ako to dokáže, aby na nás nepršalo? Pomocou špeciálnych natáčacích hliníkových lamiel (tieniace a protidažďové) zaisťuje prúdenie vzduchu smerom nahor, čo napomáha vytvoreniu vhodnej klímy pod pergolou.

Princíp funkcie

Pergola je osadená tzv. Pohyblivým slnolamy, ktorý svojím natáčaním až o 140 stupňov obstaráva tieto funkcie:

 • tienenie slnka,
 • protidažďová ochrana
 • odvodné systém pre dažďovú vodu.

Ak sa rozhodnete buď pre klasickú drevenú pergolu alebo ultramoderný diaľkovo ovládanú Bioklimatická pergolu, určite pod ňou strávite veľmi príjemné chvíľky. Kto si chce dopriať ešte väčší relax, môže si do pergoly umiestniť gril a alebo spa.

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Bezpečnostné mreže chráni pred návštevou zlodejov

  Prázdniny sú tu, pre deti radosť pre rodičov starosť. Bohužiaľ ešte jedna skupina ľudí sa raduje a to zlodeji! Ľudia odchádzajú na dovolenku a opúšťajú svoje obydlia a firemné areály. Aby sme chránili svoj majetok je potrebné ho riadne zabezpečiť, inak sa môžete pekne čudovať po príchode z dovolenky. V tomto článku sa zameriam len na ochranu okien pomocou bezpečnostných mreží.

  rolovacie mreže

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Požiarnu ochranu nesmieme podceňovať

  Ochrana nášho majetku je veľmi dôležitým aspektom nášho každodenného života. Existuje však jedna vec, ktorú chránime ešte častejšie! Áno, správne, jedná sa o náš život a život našich blízkych, ktorý chránime. Ochrana životov v kontexte s ohňom je veľmi diskutovaným a v dnešnej dobe aj prepracovaným odborom. Hovorí sa mu požiarna ochrana. Poďme sa pozrieť, ako je to v praxi, napríklad v prípade, keď sa rozhodneme zaobstarať protipožiarne uzávery.

  protipožiarne uzávery

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Kde zohnať kvalitný vodoinštalačný materiál?

  Dnes si povieme niečo o remeslách. Všeobecne platí, že remeselníkov je ako šafránu. Dvakrát toľko to platí o kvalitných remeselníci s bohatými skúsenosťami v odbore. Pri výbere vhodného remeselníka by sme nemali hľadieť na cenu, tá sa môže vplyvom odbyté práce dvakrát predražiť. Poďme sa spoločne pozrieť na remeselné odvetvia inštalatérstvo.

  Eshop s inštalačným materiálom

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Je Thermopanel naozaj tak skvelý?

  Pred sedemdesiatročnej rokmi sa v Kanade začali používať thermopanley pre stavbu rodinných domov, ale v Českej republike stále nemajú širšie využitie. Prečo to tak je? Aké sú dôvody, prečo by sa mali thernopanely začať hromadne používať?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Opravy brán a dverí

  Občas sa stáva, že dvere či vráta nie sú prevádzkyschopné kvôli ťažko predpokladaným problémom a to môže vyvolať veľa ťažkostí, predsa len sú to vstupné priestory. Pri priemyselných závodov týmto vzniká ešte viac ťažkostí, kvôli odstávke a to môže výrazne poznamenať hospodársky výsledok.

  Servis vrát

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš