• Termostavby
 • Web

Tepelné čerpadlá do domu

Keď sa v dnešnej dobe hovorí o vykurovaní čohokoľvek, často počúvame pojem tepelné čerpadlo. Vieme vlastne, čo to je? Ak nevieme alebo len tušíme, v tomto článku si všetko vysvetlíme a zároveň vyberieme také, ktoré sa hodia pre vykurovanie rodinných domov.

tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadla zem/voda

Tepelné čerpadlo získava teplo z rúrok zakopaných v zemi (kvapalina). Táto ohriata kvapalina prúdi do výparníka tepelného čerpadla, kde svoje získané teplo odovzdá chladiacemu médiu kolujícím vnútri zariadenia. Ohriatej chladivo sa vplyvom zvýšenej teploty vyparí a vzniknutý plyn je nasávaniu kompresorom, ktorý plyn prudko stlačí a vďaka kompresii sa zvýši jeho teplota na približne 80 ° C. Zahriate chladivo ešte putuje do kondenzátora, kde dôjde k výmene tepla do vykurovacej vody, z ktorej sa vykuruje napríklad rodinný dom. Po výmene tepla dôjde k schladeniu chladiva cez expanzný ventil a zmene späť na kvapalinu.

Táto čerpadlá odoberajú teplo zo zemných vrtov alebo horizontálnych výmenníkov. Pre rodinný dom stačí pre vykurovanie jeden vrt o hĺbke 80 až 180 m alebo plocha 150 až 800 m2 podľa geologického podložia a veľkosti objektu.

Tepelné čerpadlá vzchuch / voda

Táto čerpadlá získavajú teplo pre ohrev zo vzduchu. Nebojte sa! V zime fungujú tiež, ale s nižšou účinnosťou. Ďalšia princíp je úplne rovnaký tak ako v prípade prvého čerpadla, ktoré získava teplo z vnútra Zeme.

Táto čerpadlá sa dodávajú v 2 verziách:

 • Kompakt - Kompaktné jednotky majú v jednom boxe kompresor, kondenzátor i výparník.
 • Split - Splitové jednotky majú kompresorovú časť v jednom boxe, výparník s ventilátorom je v samostatnom opláštenie.

Vykurovacie okruhy

Najčastejšie sa stretneme s primárnym a sekundárnym okruhom. Ako už názov napovedá prvý spomínaný, teda primárny okruh je časť tepelného čerpadla, ktorú nevidíme, je v krajine. To ostatné, teda sekundárny okruh predstavuje samotný vykurovací systém.

Tepelná strata rodinných domov

Táto hodnota je dôležitá vo fáze, kedy vyberáme tepelné čerpadlo. Ak sa budeme baviť čisto o moderných alebo zrekonštruovaných rodinných domoch, tak straty činí od 5 kW do 10 kW. Podľa týchto hodnôt sú tiež k dostaniu tepelné čerpadlá s príslušným výkonom. Musíme však počítať s tým, že za kompletný systém vrátane všetkého príslušenstva zaplatíme od 120 000 do 400 000 Sk.

Návrh tepelného čerpadla

Samotný návrh je trochu zložitejšie, než v prípade klasického kotla na tuhé palivá alebo plyn. V prípade realizácie vykurovanie pomocou tepelného čerpadla sa výkon odvodzuje na 70% tepelných strát objektu. Čerpadlá sa takmer vždy navrhujú v bivalentnej prevádzke. Teda ak tepelné čerpadlo nestíha vykurovať, pomôže mu elektrokotol alebo krb.

ohrev vody

Tepelné čerpadlá sú plnou náhradou tiež rôznych ohrievačov vody, ako plynových alebo elektrických. Bohužiaľ ich nevýhodou je požadovaná teplota 50 až 60 ° C. Všetko je vyriešené tzv. Ekvitermě, kedy dochádza v dvoch nádržiach na prepínanie zdroja trojcestným ventilom do vykurovania alebo ohrev vody.

tepelné čerpadlo

Úspora elektrickej energie

Ak sme do tejto chvíle topili elektrickou energiou, po inštalácii tepelného čerpadla môžeme čakať úsporu až 4-násobne. Veľkosť úspory úplne závisí na tom, aká bola zima. Pri výbere platí jednoduché pravidlo, čím drahší a kvalitnejší tepelné čerpadlo, tým väčšia úspora a finančnú návratnosť.

Tags: čerpadlá tepelné čerpadlá

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Využite mestský mobiliár na záhrade

  Každý z nás si potrebuje po náročnom dni niekam sadnúť. Nemusíte mať ani náročný deň, ale sedenie je oveľa pohodlnejšie, než dlhé státie. Vonku ale často na možnosť si sadnúť nenarazíte, čo je škoda. Sedenie na tráve je príjemné, ale len do tej doby, než sa objavia prvé mrazy. To už je oveľa lepšie si sadnúť na lavičku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Využitie presklených vitrín

  Presklené vitríny majú obrovské možností využitia. Nájdete ich v bežných domácnostiach aj vo verejných budovách, ako sú napríklad obchody alebo múzeá. Je to skvelý spôsob, ako vystaviť rôzne veci tak, aby boli poriadne vidieť a zároveň nedošlo k ich poškodeniu. V tomto článku sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako môžete presklenú vitrínu použiť ako doma, tak na verejných miestach.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Blíži sa nám zima, máte funkčný termostat?

  Dobre, zima možno úplne nie, ale jeseň áno a s ním aj celkom rýchle ochladenie, hlavne ak nemáte zateplený dom. Septembrové obdobie je ideálna doba na to, aby ste sa uistili, že váš termostat funguje tak ako má a že nebude v tých najväčších mrazoch posielať teplo tam, kde vôbec nie je potreba. Nielen, že takýto termostat znepríjemní pobyt v dome, nepoteší vás ani účet za kúrenie. Čo môžete urobiť preto, aby ste mali maximálne teplo a minimálne výdavky?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Výrobca rýchlobežných brán na Slovensku

  Rýchlobežné brány sú skvelou voľbou pre väčšinu priemyselných prevádzok. Hlavne tých, kde je vyžadovaná vysoká rýchlosť a určitá úroveň hygieny. Vďaka výkonnému motoru a rýchlemu navíjanie je tento typ vrát jedna z najlepších možností pre tieto typy prevádzky. Kto je ale vyrába na Slovensku?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Rôzne využitia plagátovaciech ploch v obciach

  Plagátovacie plochy sú už tradičný spôsob, ako informovať obyvateľov o nadchádzajúcich udalostiach. Hojne využívané sú predovšetkým na dedinách, alebo v malých obciach, kam sa ešte nedostali city light vitríny a ďalšie spôsoby propagácie. Aj cez to, že je to oznamovanie informácií docela zastarané, musíme uznať, že má stále svoje čaro a že má stále asi niečo do seba. Prečo by inak boli plochy na plagáty tak obľúbené?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš