Domáce industriálne štýl a vzduchotechnika

Premýšľate o rekonštrukciu bytu či domu a stále hľadáte štýl, ktorý by vás oslovil? Čo napríklad ten industriálnej? Obnažené priestory, drsné povrchy, jednoduché riešenia a silná atmosféra, treba to je presne to, čo vám chýba.

Industriálny štýl bývania je inšpirovaný prostredím tovární a výrobných hál, najčastejšie sa s ním teda môžeme stretnúť vo väčších priestoroch, loftových bytoch a miestnostiach s veľkými oknami pripomínajúce práve okná továrenských hál starých strojárskych podnikov. V poslednej dobe si však získava srdce množstva dizajnérov aj bežných ľudí a dostáva sa tak aj do prostredia klasických mestských bytov.

Hlavnými znakmi týchto interiérov sú materiály, ktoré sa v prostredí výrobných podnikov naozaj nachádzajú, a to konkrétne betón, železo, oceľ, plech alebo sklo a drevo. Výnimkou nie sú popraskané tehlové múry, Ošarpaná a nedokonale nahodená omietka, neopracované trámy a stropy s odhalenou vzduchotechnikou či rozvody vody. Hoci je tento štýl plný hrubých povrchov, súčiastok a častí výrobných strojov bližší skôr mužom, zaiste si dokáže získať obľubu tiež veľké množstvo žien.

 

Odhalená stropné vzduchotechnika v priestoroch fínskeho The Weegee Exhibition Center
Zdroj: The WeeGee Exhibition Center | medium.com


Opäť nekrytá vzduchotechnika a výrazné doplnky v podobe obrovského hodinového strojčeka
Zdroj: bigstockphoto.com

FARBY

Keďže sú väčšinou využité neopracované materiály, príliš farieb v industriálnych interiéroch nehľadajte. Čierna, hnedá, šedá a biela prevažujú. Jediným výraznejším prvkom býva oranžová farba holých tehál.

 

Jedinými farbami v priestore sú farby dreva a odhalených tehál
Zdroj: bigstockphoto.com

DOPLNKY & OSVETLENIE

Koberčeky a vyšívané vankúšiky sa do tohto typu interiérov príliš nehodí, skvelou možnosťou ako zatepliť studenej podlahy sú ale napríklad kožušiny a kože, prípadne ich imitácie, ktoré priestor aspoň mierne zútulnia. Čo sa týka osvetlenia, sú skvelou voľbou voľne zavesené žiarovky alebo "upravenejší" lustre a svetla vo farbách kovu. Neoddeliteľnou súčasťou bývajú veľmi často tiež hodiny z výrobných materiálov veľkých rozmerov, viď foto vyššie. Ak máte cit pre detail a dokážete pre nich nájsť vhodné miesto, aby celkový výsledok nevyzeral prepchato či nevkusne, môžu ako doplnok slúžiť tiež staré výrobné stroje či ich časti. Často sa ponúka otázka týkajúca sa dostatočného pohodlia. Industriálny štýl totiž vyzerá veľmi hrubo a neútulne. Sedenie na betóne sa však obávať nemusíte, klasické polstrované gauče môžu byť nahradené ratanovým nábytkom alebo napríklad jednoduchými závesnými sieťami.

Tags: vzduchotechnika interiér design

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Využite mestský mobiliár na záhrade

  Každý z nás si potrebuje po náročnom dni niekam sadnúť. Nemusíte mať ani náročný deň, ale sedenie je oveľa pohodlnejšie, než dlhé státie. Vonku ale často na možnosť si sadnúť nenarazíte, čo je škoda. Sedenie na tráve je príjemné, ale len do tej doby, než sa objavia prvé mrazy. To už je oveľa lepšie si sadnúť na lavičku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Využitie presklených vitrín

  Presklené vitríny majú obrovské možností využitia. Nájdete ich v bežných domácnostiach aj vo verejných budovách, ako sú napríklad obchody alebo múzeá. Je to skvelý spôsob, ako vystaviť rôzne veci tak, aby boli poriadne vidieť a zároveň nedošlo k ich poškodeniu. V tomto článku sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako môžete presklenú vitrínu použiť ako doma, tak na verejných miestach.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Blíži sa nám zima, máte funkčný termostat?

  Dobre, zima možno úplne nie, ale jeseň áno a s ním aj celkom rýchle ochladenie, hlavne ak nemáte zateplený dom. Septembrové obdobie je ideálna doba na to, aby ste sa uistili, že váš termostat funguje tak ako má a že nebude v tých najväčších mrazoch posielať teplo tam, kde vôbec nie je potreba. Nielen, že takýto termostat znepríjemní pobyt v dome, nepoteší vás ani účet za kúrenie. Čo môžete urobiť preto, aby ste mali maximálne teplo a minimálne výdavky?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Výrobca rýchlobežných brán na Slovensku

  Rýchlobežné brány sú skvelou voľbou pre väčšinu priemyselných prevádzok. Hlavne tých, kde je vyžadovaná vysoká rýchlosť a určitá úroveň hygieny. Vďaka výkonnému motoru a rýchlemu navíjanie je tento typ vrát jedna z najlepších možností pre tieto typy prevádzky. Kto je ale vyrába na Slovensku?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Rôzne využitia plagátovaciech ploch v obciach

  Plagátovacie plochy sú už tradičný spôsob, ako informovať obyvateľov o nadchádzajúcich udalostiach. Hojne využívané sú predovšetkým na dedinách, alebo v malých obciach, kam sa ešte nedostali city light vitríny a ďalšie spôsoby propagácie. Aj cez to, že je to oznamovanie informácií docela zastarané, musíme uznať, že má stále svoje čaro a že má stále asi niečo do seba. Prečo by inak boli plochy na plagáty tak obľúbené?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš