• Termostavby
 • Web

Tepelné čerpadlá do domu

Keď sa v dnešnej dobe hovorí o vykurovaní čohokoľvek, často počúvame pojem tepelné čerpadlo. Vieme vlastne, čo to je? Ak nevieme alebo len tušíme, v tomto článku si všetko vysvetlíme a zároveň vyberieme také, ktoré sa hodia pre vykurovanie rodinných domov.

tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadla zem/voda

Tepelné čerpadlo získava teplo z rúrok zakopaných v zemi (kvapalina). Táto ohriata kvapalina prúdi do výparníka tepelného čerpadla, kde svoje získané teplo odovzdá chladiacemu médiu kolujícím vnútri zariadenia. Ohriatej chladivo sa vplyvom zvýšenej teploty vyparí a vzniknutý plyn je nasávaniu kompresorom, ktorý plyn prudko stlačí a vďaka kompresii sa zvýši jeho teplota na približne 80 ° C. Zahriate chladivo ešte putuje do kondenzátora, kde dôjde k výmene tepla do vykurovacej vody, z ktorej sa vykuruje napríklad rodinný dom. Po výmene tepla dôjde k schladeniu chladiva cez expanzný ventil a zmene späť na kvapalinu.

Táto čerpadlá odoberajú teplo zo zemných vrtov alebo horizontálnych výmenníkov. Pre rodinný dom stačí pre vykurovanie jeden vrt o hĺbke 80 až 180 m alebo plocha 150 až 800 m2 podľa geologického podložia a veľkosti objektu.

Tepelné čerpadlá vzchuch / voda

Táto čerpadlá získavajú teplo pre ohrev zo vzduchu. Nebojte sa! V zime fungujú tiež, ale s nižšou účinnosťou. Ďalšia princíp je úplne rovnaký tak ako v prípade prvého čerpadla, ktoré získava teplo z vnútra Zeme.

Táto čerpadlá sa dodávajú v 2 verziách:

 • Kompakt - Kompaktné jednotky majú v jednom boxe kompresor, kondenzátor i výparník.
 • Split - Splitové jednotky majú kompresorovú časť v jednom boxe, výparník s ventilátorom je v samostatnom opláštenie.

Vykurovacie okruhy

Najčastejšie sa stretneme s primárnym a sekundárnym okruhom. Ako už názov napovedá prvý spomínaný, teda primárny okruh je časť tepelného čerpadla, ktorú nevidíme, je v krajine. To ostatné, teda sekundárny okruh predstavuje samotný vykurovací systém.

Tepelná strata rodinných domov

Táto hodnota je dôležitá vo fáze, kedy vyberáme tepelné čerpadlo. Ak sa budeme baviť čisto o moderných alebo zrekonštruovaných rodinných domoch, tak straty činí od 5 kW do 10 kW. Podľa týchto hodnôt sú tiež k dostaniu tepelné čerpadlá s príslušným výkonom. Musíme však počítať s tým, že za kompletný systém vrátane všetkého príslušenstva zaplatíme od 120 000 do 400 000 Sk.

Návrh tepelného čerpadla

Samotný návrh je trochu zložitejšie, než v prípade klasického kotla na tuhé palivá alebo plyn. V prípade realizácie vykurovanie pomocou tepelného čerpadla sa výkon odvodzuje na 70% tepelných strát objektu. Čerpadlá sa takmer vždy navrhujú v bivalentnej prevádzke. Teda ak tepelné čerpadlo nestíha vykurovať, pomôže mu elektrokotol alebo krb.

ohrev vody

Tepelné čerpadlá sú plnou náhradou tiež rôznych ohrievačov vody, ako plynových alebo elektrických. Bohužiaľ ich nevýhodou je požadovaná teplota 50 až 60 ° C. Všetko je vyriešené tzv. Ekvitermě, kedy dochádza v dvoch nádržiach na prepínanie zdroja trojcestným ventilom do vykurovania alebo ohrev vody.

tepelné čerpadlo

Úspora elektrickej energie

Ak sme do tejto chvíle topili elektrickou energiou, po inštalácii tepelného čerpadla môžeme čakať úsporu až 4-násobne. Veľkosť úspory úplne závisí na tom, aká bola zima. Pri výbere platí jednoduché pravidlo, čím drahší a kvalitnejší tepelné čerpadlo, tým väčšia úspora a finančnú návratnosť.

Tags: čerpadlá tepelné čerpadlá

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Ako ochrániť vip osoby?

  Určite ste sa niekedy stretli s nejakou celebritou. Mohol to byť známy spevák, herec alebo spisovateľ. Každopádne zakaždým taká osoba spôsobí veľký rozruch a niekedy tiež ten negatívny. Aby sa zamedzilo oddelenie fanúšikovskej základne od samotného koridoru, kadiaľ sa bude známa osobnosť pohybovať, používajú sa rôzne prostriedky a práve o nich si niečo povieme.

  vymedzovacie stĺpiky

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Bezpečnostné mreže chráni pred návštevou zlodejov

  Prázdniny sú tu, pre deti radosť pre rodičov starosť. Bohužiaľ ešte jedna skupina ľudí sa raduje a to zlodeji! Ľudia odchádzajú na dovolenku a opúšťajú svoje obydlia a firemné areály. Aby sme chránili svoj majetok je potrebné ho riadne zabezpečiť, inak sa môžete pekne čudovať po príchode z dovolenky. V tomto článku sa zameriam len na ochranu okien pomocou bezpečnostných mreží.

  rolovacie mreže

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Požiarnu ochranu nesmieme podceňovať

  Ochrana nášho majetku je veľmi dôležitým aspektom nášho každodenného života. Existuje však jedna vec, ktorú chránime ešte častejšie! Áno, správne, jedná sa o náš život a život našich blízkych, ktorý chránime. Ochrana životov v kontexte s ohňom je veľmi diskutovaným a v dnešnej dobe aj prepracovaným odborom. Hovorí sa mu požiarna ochrana. Poďme sa pozrieť, ako je to v praxi, napríklad v prípade, keď sa rozhodneme zaobstarať protipožiarne uzávery.

  protipožiarne uzávery

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Kde zohnať kvalitný vodoinštalačný materiál?

  Dnes si povieme niečo o remeslách. Všeobecne platí, že remeselníkov je ako šafránu. Dvakrát toľko to platí o kvalitných remeselníci s bohatými skúsenosťami v odbore. Pri výbere vhodného remeselníka by sme nemali hľadieť na cenu, tá sa môže vplyvom odbyté práce dvakrát predražiť. Poďme sa spoločne pozrieť na remeselné odvetvia inštalatérstvo.

  Eshop s inštalačným materiálom

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Je Thermopanel naozaj tak skvelý?

  Pred sedemdesiatročnej rokmi sa v Kanade začali používať thermopanley pre stavbu rodinných domov, ale v Českej republike stále nemajú širšie využitie. Prečo to tak je? Aké sú dôvody, prečo by sa mali thernopanely začať hromadne používať?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš