• Termostavby
 • Strechy

Výber strešnej krytiny s cenou

Mnohí sa pred rekonštrukciou alebo stavbou nemôžu rozhodnúť, akú strešnú krytinu použijú pre svoju novú strechu. Ono nie je divu, pretože trh je natoľko rozmanitý, že vybrať krytinu nie je nič jednoduché. Keďže strecha chráni a izoluje váš všetok majetok pred poveternostnými vplyvmi a samotnú stavebnú konštrukciu pred zatečením, takže by sme výber nemali v žiadnom prípade podceniť.

střešní krytina

Ako vyberať?

Všeobecne vzaté, krytinu musíte vyberať na základe sklonu vašej strechy. Ďalším aspektom výberu je nepreberné množstvo materiálov a tvarov krytín, z ktorých si môžete vybrať. Vďaka takému množstvu sa zo striech stali dizajnové prvky, ktoré podstatne ovplyvní celkový dojem z domu.

Materiály:

 • Pálené tašky (sklon strechy 22° - 40°)
 • Betonové tašky (sklon strechy 22°)
 • Bridlicia
 • Eternit
 • Plechové/ Asfaltové / Plastové krytiny
 • Šindel

Akú "tašku" si vybrať?

Výber máte 50/50, pretože buď zvolíte betónovú alebo pálenú tašku. Teraz zostáva otázka, ktorá je lepšia? Bohužiaľ na túto otázku nemožno nijako priamo odpovedať, pretože vlastnosti oboch tašiek sú veľmi podobné. Nevýhodou je, že majú vyššiu hmotnosť.

Výhodou pálenej varianty je jej farebná škálovitost a tvarovost. Tašky si všeobecne dobre počínajú v kontexte s dlhou životnosťou, pretože zub času je na nich poznať až po slušné riadku rokov. Avšak, aby vydržala toľko čo má, je nutné zabezpečiť pevný podklad, teda kvalitné krov. Pálenú strešnú tašku zoženiete od 30 € bez DPH (1 m2 = 10 EU)

U betónové varianty sa toho toľko od pálenej tašky nelíši, platia rovnaké pravidlá a požiadavky na krov. Jej výhody sa prejavujú najmä vo tvrdších klimatických podmienkach, kde lepšie znesie mráz a odpudí vodu. Betónovú strešnú tašku zoženiete od 1 EUR bez DPH (1 m2 = 9 EÚ)

Pri rekonštrukcii buďte opatrní!

Pri výbere krytiny veľmi záleží na tom, či staviate nový dom alebo rekonštruujete existujúce strechu. Pri štandardnej rekonštrukcii sa toho toľko nedeje, avšak pri zmene nejakých parametrov strechy už nemusí pôvodná krytina vyhovovať. Výber správnej krytiny prispôsobujte tiež:

 • zložitosti strechy,
 • členitosti strechy,
 • klimatickým podmienkam v danej oblasti (záťaž snehu).

Ako odhadnú cenu krytiny na celú strechu?

Ak máte vybranú krytinu a váhate nad tým, koľko jej budete potrebovať a koľko bude stáť? Oslovte priamo výrobca, ktorý vám veľmi ochotne a hlavne zadarmo vypočíta počet kusov krytiny a cenu. Keď trafíte na akciu, môžete ušetriť pár tisíc korún vďaka mimoriadne zľave.

Samotné položenie strechy je taky značná investícia a počíta sa od m2. Bežne sa ceny pokrývačov pohybujú v rozmedzí 300 a 500 Sk / m2. Záleží tiež na type krytiny.

Kvalitná krytina ušetrí až 17% tepla

V dnešnej dobe, keď sa snažíme šetriť na každom kroku je tepelná úspora veľmi výrazným aspektom. Moderné krytiny umožní ušetriť 15-17% tepla, nesmiete avšak pri pokladaní zabudnúť na izolačnú vrstvu. Ako bonus môžete získať v prípade šikmej strechy podkrovný priestor. Na izoláciu sa najčastejšie používa:

 • minerálná vlna,
 • polystyrén,
 • ovčia vlna,
 • slama.

 

Tags: strešná krytina

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Opravy brán a dverí

  Občas sa stáva, že dvere či vráta nie sú prevádzkyschopné kvôli ťažko predpokladaným problémom a to môže vyvolať veľa ťažkostí, predsa len sú to vstupné priestory. Pri priemyselných závodov týmto vzniká ešte viac ťažkostí, kvôli odstávke a to môže výrazne poznamenať hospodársky výsledok.

  Servis vrát

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Pergoly sú super

  Máte radi záhradné posedenie, ale priamo neznášate situácii, kedy vám túto chvíľu prekazí prehánka alebo búrka? Chcelo by to nejakú tú strechu nad hlavou. Najvhodnejšie bude postaviť si pergolu, ktorá nám umožňuje využívať záhradné posedenie aj vo chvíli, keď počasie nepraje.

  pergoly slovensko

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Vlhkosť múrov v starom dome

  vlhkosť múr

  Nadmerná vlhkosť múrov. To je problém, s ktorým sa často stretávajú staršie domy, pretože nemajú dostatočné izolačné vlastnosti. Tá má za následok ďalšie významné problémy, ktoré sa začínajú postupne objavovať.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Domáce industriálne štýl a vzduchotechnika

  Premýšľate o rekonštrukciu bytu či domu a stále hľadáte štýl, ktorý by vás oslovil? Čo napríklad ten industriálnej? Obnažené priestory, drsné povrchy, jednoduché riešenia a silná atmosféra, treba to je presne to, čo vám chýba.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Tepelné čerpadlá do domu

  Keď sa v dnešnej dobe hovorí o vykurovaní čohokoľvek, často počúvame pojem tepelné čerpadlo. Vieme vlastne, čo to je? Ak nevieme alebo len tušíme, v tomto článku si všetko vysvetlíme a zároveň vyberieme také, ktoré sa hodia pre vykurovanie rodinných domov.

  tepelné čerpadlo

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš