• Termostavby
 • Strechy

Výber strešnej krytiny s cenou

Mnohí sa pred rekonštrukciou alebo stavbou nemôžu rozhodnúť, akú strešnú krytinu použijú pre svoju novú strechu. Ono nie je divu, pretože trh je natoľko rozmanitý, že vybrať krytinu nie je nič jednoduché. Keďže strecha chráni a izoluje váš všetok majetok pred poveternostnými vplyvmi a samotnú stavebnú konštrukciu pred zatečením, takže by sme výber nemali v žiadnom prípade podceniť.

střešní krytina

Ako vyberať?

Všeobecne vzaté, krytinu musíte vyberať na základe sklonu vašej strechy. Ďalším aspektom výberu je nepreberné množstvo materiálov a tvarov krytín, z ktorých si môžete vybrať. Vďaka takému množstvu sa zo striech stali dizajnové prvky, ktoré podstatne ovplyvní celkový dojem z domu.

Materiály:

 • Pálené tašky (sklon strechy 22° - 40°)
 • Betonové tašky (sklon strechy 22°)
 • Bridlicia
 • Eternit
 • Plechové/ Asfaltové / Plastové krytiny
 • Šindel

Akú "tašku" si vybrať?

Výber máte 50/50, pretože buď zvolíte betónovú alebo pálenú tašku. Teraz zostáva otázka, ktorá je lepšia? Bohužiaľ na túto otázku nemožno nijako priamo odpovedať, pretože vlastnosti oboch tašiek sú veľmi podobné. Nevýhodou je, že majú vyššiu hmotnosť.

Výhodou pálenej varianty je jej farebná škálovitost a tvarovost. Tašky si všeobecne dobre počínajú v kontexte s dlhou životnosťou, pretože zub času je na nich poznať až po slušné riadku rokov. Avšak, aby vydržala toľko čo má, je nutné zabezpečiť pevný podklad, teda kvalitné krov. Pálenú strešnú tašku zoženiete od 30 € bez DPH (1 m2 = 10 EU)

U betónové varianty sa toho toľko od pálenej tašky nelíši, platia rovnaké pravidlá a požiadavky na krov. Jej výhody sa prejavujú najmä vo tvrdších klimatických podmienkach, kde lepšie znesie mráz a odpudí vodu. Betónovú strešnú tašku zoženiete od 1 EUR bez DPH (1 m2 = 9 EÚ)

Pri rekonštrukcii buďte opatrní!

Pri výbere krytiny veľmi záleží na tom, či staviate nový dom alebo rekonštruujete existujúce strechu. Pri štandardnej rekonštrukcii sa toho toľko nedeje, avšak pri zmene nejakých parametrov strechy už nemusí pôvodná krytina vyhovovať. Výber správnej krytiny prispôsobujte tiež:

 • zložitosti strechy,
 • členitosti strechy,
 • klimatickým podmienkam v danej oblasti (záťaž snehu).

Ako odhadnú cenu krytiny na celú strechu?

Ak máte vybranú krytinu a váhate nad tým, koľko jej budete potrebovať a koľko bude stáť? Oslovte priamo výrobca, ktorý vám veľmi ochotne a hlavne zadarmo vypočíta počet kusov krytiny a cenu. Keď trafíte na akciu, môžete ušetriť pár tisíc korún vďaka mimoriadne zľave.

Samotné položenie strechy je taky značná investícia a počíta sa od m2. Bežne sa ceny pokrývačov pohybujú v rozmedzí 300 a 500 Sk / m2. Záleží tiež na type krytiny.

Kvalitná krytina ušetrí až 17% tepla

V dnešnej dobe, keď sa snažíme šetriť na každom kroku je tepelná úspora veľmi výrazným aspektom. Moderné krytiny umožní ušetriť 15-17% tepla, nesmiete avšak pri pokladaní zabudnúť na izolačnú vrstvu. Ako bonus môžete získať v prípade šikmej strechy podkrovný priestor. Na izoláciu sa najčastejšie používa:

 • minerálná vlna,
 • polystyrén,
 • ovčia vlna,
 • slama.

 

Tags: strešná krytina

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Využite mestský mobiliár na záhrade

  Každý z nás si potrebuje po náročnom dni niekam sadnúť. Nemusíte mať ani náročný deň, ale sedenie je oveľa pohodlnejšie, než dlhé státie. Vonku ale často na možnosť si sadnúť nenarazíte, čo je škoda. Sedenie na tráve je príjemné, ale len do tej doby, než sa objavia prvé mrazy. To už je oveľa lepšie si sadnúť na lavičku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Využitie presklených vitrín

  Presklené vitríny majú obrovské možností využitia. Nájdete ich v bežných domácnostiach aj vo verejných budovách, ako sú napríklad obchody alebo múzeá. Je to skvelý spôsob, ako vystaviť rôzne veci tak, aby boli poriadne vidieť a zároveň nedošlo k ich poškodeniu. V tomto článku sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako môžete presklenú vitrínu použiť ako doma, tak na verejných miestach.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Blíži sa nám zima, máte funkčný termostat?

  Dobre, zima možno úplne nie, ale jeseň áno a s ním aj celkom rýchle ochladenie, hlavne ak nemáte zateplený dom. Septembrové obdobie je ideálna doba na to, aby ste sa uistili, že váš termostat funguje tak ako má a že nebude v tých najväčších mrazoch posielať teplo tam, kde vôbec nie je potreba. Nielen, že takýto termostat znepríjemní pobyt v dome, nepoteší vás ani účet za kúrenie. Čo môžete urobiť preto, aby ste mali maximálne teplo a minimálne výdavky?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Výrobca rýchlobežných brán na Slovensku

  Rýchlobežné brány sú skvelou voľbou pre väčšinu priemyselných prevádzok. Hlavne tých, kde je vyžadovaná vysoká rýchlosť a určitá úroveň hygieny. Vďaka výkonnému motoru a rýchlemu navíjanie je tento typ vrát jedna z najlepších možností pre tieto typy prevádzky. Kto je ale vyrába na Slovensku?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Rôzne využitia plagátovaciech ploch v obciach

  Plagátovacie plochy sú už tradičný spôsob, ako informovať obyvateľov o nadchádzajúcich udalostiach. Hojne využívané sú predovšetkým na dedinách, alebo v malých obciach, kam sa ešte nedostali city light vitríny a ďalšie spôsoby propagácie. Aj cez to, že je to oznamovanie informácií docela zastarané, musíme uznať, že má stále svoje čaro a že má stále asi niečo do seba. Prečo by inak boli plochy na plagáty tak obľúbené?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš