• Termostavby
 • Strechy

Druhy striech a ako ich spoznať

Ak staviame alebo rekonštruujeme, je niekoľko základných prvkov stavby, ktoré je nutné pred začiatkom akejkoľvek práce skontrolovať. Medzi tieto časti patrí nosnej steny, výplne otvorov a strecha, vrátane väzníkov, krokov a krytiny. Tento článok bude najmä o poslednom spomenutom, teda strechách a ich druhoch, s ktorými sa v našich podmienkach najčastejšie stretávame.

střecha

Keďže sa jedná a veľmi dôležitú časť stavby, ktorá chráni priestor pod sebou pred poveternostnými vplyvmi (dažďom, snehom, vetrom, slnečným žiarením ...), riadi sa jej návrh normou STN 731901. Norma hovorí, že sa jedná o stavebnej konštrukcii nad chráneným (vnútorným ) prostredím, vystavená priamemu pôsobeniu atmosférických vplyvov, podieľajúce sa na zabezpečení požadovaného stavu prostredia v objekte.

  Ďalšou funkciou strechy je odvádzať dažďovú vodu a brániť jej nahromadenie. Toto nahromadenie vody by mohlo neskôr spôsobiť zatekanie do stavby a spôsobiť jej poškodenie alebo ju poškodiť rastom plesní.

 Skladba strechy

 1. Strešné (nosná) konštrukcia
  strešná krytina

Dielenie strech podle sklonu

 • Plochá strecha-sklon strešných rovín 0-5 °
  Šikmá strecha-sklon strechy do 45 °
  Strmá strecha-sklon strechy nad 45 °

Druhy šikmých střech

Sedlová strecha

Dalo by sa povedať, čo dom, to sedlová strecha! Jedná sa o najbežnejší typ strechy používaný v SR. Používa sa pri rodinných domoch. konštrukcia:

2x strešné rovina s priamočiarym hrebeňom,
2x odkvapovým hrana,
2x štítová hrana.

Valbová strecha

Tento typ strechy je druhým najčastejšie používaným typom striech pri rodinných domoch. Ak porovnáme prvý zmienenú, teda sedlovú strechu, tá sa od valbová líši tým, že má na oboch koncoch miesto štítov šikmej strešnej roviny čiže valby.

Polovalbová strecha

Od valbovej strechy sa líši tým, že majú odkvap umiestnený vyššie než je odkvap u strechy sedlové. Na stranách polvalbách má podkrovie murované štíty alebo sa tiež používajú drevené lomenice.

Pultová strecha

Tento typ strechy sa stáva modernejším, a to z toho dôvodu, že je vhodná pre umiestnenie solárnych článkov. Strecha je typická pre prístavby a v ekologickej architektúre. konštrukcia:

 • 1x strešné rovina s pultovou a odkvapové hranou,
  2x štít.

Stanová strecha

Pri tento typ strechy sú typické štyri strešnej roviny, ktoré sa zbiehajú do stredového vrcholu a tvorí ihlan, niekedy tiež ihlanový strecha. Vidieť ju môžete najčastejšie na samostatne stojacich budovách štvorcového pôdorysu. konštrukcia:

 • 4x strešná rovina

 druhy střech

PLOCHÉ STRECHY

Tieto strechy boli populárne v 90. Rokoch 20. storočia, kedy sme ich mohli vidieť na povestných "králikárňach", teda panelákoch. Bohužiaľ táto konštrukcia neslávne preslávila svojím sklonom k zatekaniu. Avšak opak je pravdou a ak plochá strecha nie je sfušovaná, má oveľa viac výhod ako iné typy striech šikmých.

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Využite mestský mobiliár na záhrade

  Každý z nás si potrebuje po náročnom dni niekam sadnúť. Nemusíte mať ani náročný deň, ale sedenie je oveľa pohodlnejšie, než dlhé státie. Vonku ale často na možnosť si sadnúť nenarazíte, čo je škoda. Sedenie na tráve je príjemné, ale len do tej doby, než sa objavia prvé mrazy. To už je oveľa lepšie si sadnúť na lavičku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Využitie presklených vitrín

  Presklené vitríny majú obrovské možností využitia. Nájdete ich v bežných domácnostiach aj vo verejných budovách, ako sú napríklad obchody alebo múzeá. Je to skvelý spôsob, ako vystaviť rôzne veci tak, aby boli poriadne vidieť a zároveň nedošlo k ich poškodeniu. V tomto článku sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako môžete presklenú vitrínu použiť ako doma, tak na verejných miestach.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Blíži sa nám zima, máte funkčný termostat?

  Dobre, zima možno úplne nie, ale jeseň áno a s ním aj celkom rýchle ochladenie, hlavne ak nemáte zateplený dom. Septembrové obdobie je ideálna doba na to, aby ste sa uistili, že váš termostat funguje tak ako má a že nebude v tých najväčších mrazoch posielať teplo tam, kde vôbec nie je potreba. Nielen, že takýto termostat znepríjemní pobyt v dome, nepoteší vás ani účet za kúrenie. Čo môžete urobiť preto, aby ste mali maximálne teplo a minimálne výdavky?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Výrobca rýchlobežných brán na Slovensku

  Rýchlobežné brány sú skvelou voľbou pre väčšinu priemyselných prevádzok. Hlavne tých, kde je vyžadovaná vysoká rýchlosť a určitá úroveň hygieny. Vďaka výkonnému motoru a rýchlemu navíjanie je tento typ vrát jedna z najlepších možností pre tieto typy prevádzky. Kto je ale vyrába na Slovensku?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Rôzne využitia plagátovaciech ploch v obciach

  Plagátovacie plochy sú už tradičný spôsob, ako informovať obyvateľov o nadchádzajúcich udalostiach. Hojne využívané sú predovšetkým na dedinách, alebo v malých obciach, kam sa ešte nedostali city light vitríny a ďalšie spôsoby propagácie. Aj cez to, že je to oznamovanie informácií docela zastarané, musíme uznať, že má stále svoje čaro a že má stále asi niečo do seba. Prečo by inak boli plochy na plagáty tak obľúbené?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš