Priemyselný robot je istota budúcnosti. Viete o nich dosť?
Nie je nič lepšie, než vzdelávať sa ďalej o nových technológiách. Získate tak výhodu do budúcnosti v prípade, že si vaše zamestnanie bude nejakého zhotovovať. Ako teda taký kolaboratívne roboty vyzerají a ktoré priemysel ich využívajú nájdete v tomto článku.
Kde kolaboratívne roboty nájdeme
Jednoúčelové stroje sa najčastejšie využívajú napríklad na výrobné linky v priemysle, predzásobníkov na materiál, kamerové systémy Keyence na kontrolu kvality, vibračné kruhové podávača pre podávanie a orientáciu dielov, automat na strih a nanášanie obojstrannej lepiacej pásky, či strihacie a tvarovacie automaty na elektronické komponenty.
Robotické bunky majú najčastejšie na starosť aktivity letovacie, montážne, zváracie a testovacie, kontrolné skrze kamerový systém, montáž konektorov, či zalievajúc.
Varianty kolaboratívnych robotov
Existuje veľké množstvo priemyselných, kolaboratívnych robotov a v tomto článku si predstavíme tie, ktoré ponúka firma Zlín Robotics.
Priemyselná robotická pracovisko, využívajúce robotické bunky s robotmi vnútri sú ideálne pre prevádzky, ktoré vyrábajú súčiastky. Presklené bunky chráni jednotlivé roboty. Tieto roboty sú vždy vyrábané pre firmu a prevádzku na mieru, pretože je potrebné špecifických robotov na každú jednotlivú aktivitu vo výrobe.
Ďalším druhom je napríklad jednoúčelový robot, ktorého názov napovedá jeho využitia.
Plusy kolaboratívnych robotov
Medzi hlavné výhody robotov patrí ich neúnavnosť a presnosť. Práve preto sú tak obľúbené vo výrobe, či v priemysloch, kde sa opakujú pohyby a je potrebné presnosti.
Cez všeobecne známe predpoklady o robotoch sú prekvapivo jednoduché na ovládanie. Inžinieri, ktorí tieto roboty navrhujú počítajú s tým, že ich ovládanie musí byť jednoduché a intuitívne, aby mohli pracovníci po zaučení jednoducho a efektívne robota ovládať.
Narozdiel od ľudí sú roboti schopní pracovať v kuse efektívne, ale len za predpokladu, že sú správne naprogramovaní a ovládanie.