Dvere: Čo tento pojem znamená a aké sú druhy dverí

Dvere sú pohyblivý mechanizmus používaný na zamietnutie vstupu do miesta, ktoré je nimi vybavené, alebo naopak k povoleniu povolaným osobám v tom, aby sa do uzavretého miesta mohli dostať. Bývajú nimi opatrené napríklad budovy, autá a izby. Dvere slúži ako preventívne opatrenie proti krádežiam alebo tiež proti šíreniu požiarov a uchovanie súkromia individuálneho jedinca. Väčším dverám sa v slovenčine hovorí vráta.

dveře s izolačními vlastnostmi

Väčšina dverí obsahuje zámok, ktorý je otvorený kľúčom, bez ktorého sa zámok neotvorí a prístup do uzavretého priestoru je teda povolený len tomu človeku, ktorý kľúčom, ktorý k tomu zámku patrí, disponuje. Ďalej potom kľučka či guľa, umiestnená na kovanie, používané na otvorenie dverí.

Dvere môžeme rozložiť do niekoľkých kategórií

Karuselové - dvere, ktoré sa otáča okolo svojho stredu. Väčšinou sú vyrábané zo skla. Predtým boli vybavené tyčou, na ktorú sa muselo tlačiť, aby sa dvere pohybovali, dnes sú väčšinou pomocou senzora automatickej a s identifikáciou príchode osoby sa začnú samy otáčať. Bývajú v miestach, kde dochádza väčšiemu pohybu ľudí.
Obyčajné - klasické dvere, ktoré obsahuje väčšina domov. Obsahujú kľučku alebo guľu, rám a pánty.
Vysúvacia - dvere, ktoré sa k uvoľneniu priechodu musí zasunúť do strany pozdĺž svojej vodorovnej osi. Väčšinou to tak je buď do falošného puzdra alebo do miesta pri stene vedľa dverí. Tieto dvere sú väčšinou dvojkrídlové.
Lietačky - dvere, ktoré nemajú určený smer otvárania a preto je ľahké ich otvoriť z oboch strán rovnakým spôsobom. Po ich otvorení sa vďaka kinetickej energii kývajú na obe strany, kým sa nedostanú späť do svojej východiskovej pozície.
Harmonikové - dvere, ktoré slúžia ako prepážka medzi miestnosťami alebo časťami miestnosti. Ich zložený stav umožňuje prejdení, ale stav rozložený je ako vizuálne, tak priechodzia nepriepustný.

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Využite mestský mobiliár na záhrade

  Každý z nás si potrebuje po náročnom dni niekam sadnúť. Nemusíte mať ani náročný deň, ale sedenie je oveľa pohodlnejšie, než dlhé státie. Vonku ale často na možnosť si sadnúť nenarazíte, čo je škoda. Sedenie na tráve je príjemné, ale len do tej doby, než sa objavia prvé mrazy. To už je oveľa lepšie si sadnúť na lavičku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Využitie presklených vitrín

  Presklené vitríny majú obrovské možností využitia. Nájdete ich v bežných domácnostiach aj vo verejných budovách, ako sú napríklad obchody alebo múzeá. Je to skvelý spôsob, ako vystaviť rôzne veci tak, aby boli poriadne vidieť a zároveň nedošlo k ich poškodeniu. V tomto článku sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako môžete presklenú vitrínu použiť ako doma, tak na verejných miestach.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Blíži sa nám zima, máte funkčný termostat?

  Dobre, zima možno úplne nie, ale jeseň áno a s ním aj celkom rýchle ochladenie, hlavne ak nemáte zateplený dom. Septembrové obdobie je ideálna doba na to, aby ste sa uistili, že váš termostat funguje tak ako má a že nebude v tých najväčších mrazoch posielať teplo tam, kde vôbec nie je potreba. Nielen, že takýto termostat znepríjemní pobyt v dome, nepoteší vás ani účet za kúrenie. Čo môžete urobiť preto, aby ste mali maximálne teplo a minimálne výdavky?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Výrobca rýchlobežných brán na Slovensku

  Rýchlobežné brány sú skvelou voľbou pre väčšinu priemyselných prevádzok. Hlavne tých, kde je vyžadovaná vysoká rýchlosť a určitá úroveň hygieny. Vďaka výkonnému motoru a rýchlemu navíjanie je tento typ vrát jedna z najlepších možností pre tieto typy prevádzky. Kto je ale vyrába na Slovensku?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Rôzne využitia plagátovaciech ploch v obciach

  Plagátovacie plochy sú už tradičný spôsob, ako informovať obyvateľov o nadchádzajúcich udalostiach. Hojne využívané sú predovšetkým na dedinách, alebo v malých obciach, kam sa ešte nedostali city light vitríny a ďalšie spôsoby propagácie. Aj cez to, že je to oznamovanie informácií docela zastarané, musíme uznať, že má stále svoje čaro a že má stále asi niečo do seba. Prečo by inak boli plochy na plagáty tak obľúbené?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš