Dvere: Čo tento pojem znamená a aké sú druhy dverí

Dvere sú pohyblivý mechanizmus používaný na zamietnutie vstupu do miesta, ktoré je nimi vybavené, alebo naopak k povoleniu povolaným osobám v tom, aby sa do uzavretého miesta mohli dostať. Bývajú nimi opatrené napríklad budovy, autá a izby. Dvere slúži ako preventívne opatrenie proti krádežiam alebo tiež proti šíreniu požiarov a uchovanie súkromia individuálneho jedinca. Väčším dverám sa v slovenčine hovorí vráta.

dveře s izolačními vlastnostmi

Väčšina dverí obsahuje zámok, ktorý je otvorený kľúčom, bez ktorého sa zámok neotvorí a prístup do uzavretého priestoru je teda povolený len tomu človeku, ktorý kľúčom, ktorý k tomu zámku patrí, disponuje. Ďalej potom kľučka či guľa, umiestnená na kovanie, používané na otvorenie dverí.

Dvere môžeme rozložiť do niekoľkých kategórií

Karuselové - dvere, ktoré sa otáča okolo svojho stredu. Väčšinou sú vyrábané zo skla. Predtým boli vybavené tyčou, na ktorú sa muselo tlačiť, aby sa dvere pohybovali, dnes sú väčšinou pomocou senzora automatickej a s identifikáciou príchode osoby sa začnú samy otáčať. Bývajú v miestach, kde dochádza väčšiemu pohybu ľudí.
Obyčajné - klasické dvere, ktoré obsahuje väčšina domov. Obsahujú kľučku alebo guľu, rám a pánty.
Vysúvacia - dvere, ktoré sa k uvoľneniu priechodu musí zasunúť do strany pozdĺž svojej vodorovnej osi. Väčšinou to tak je buď do falošného puzdra alebo do miesta pri stene vedľa dverí. Tieto dvere sú väčšinou dvojkrídlové.
Lietačky - dvere, ktoré nemajú určený smer otvárania a preto je ľahké ich otvoriť z oboch strán rovnakým spôsobom. Po ich otvorení sa vďaka kinetickej energii kývajú na obe strany, kým sa nedostanú späť do svojej východiskovej pozície.
Harmonikové - dvere, ktoré slúžia ako prepážka medzi miestnosťami alebo časťami miestnosti. Ich zložený stav umožňuje prejdení, ale stav rozložený je ako vizuálne, tak priechodzia nepriepustný.

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Opravy brán a dverí

  Občas sa stáva, že dvere či vráta nie sú prevádzkyschopné kvôli ťažko predpokladaným problémom a to môže vyvolať veľa ťažkostí, predsa len sú to vstupné priestory. Pri priemyselných závodov týmto vzniká ešte viac ťažkostí, kvôli odstávke a to môže výrazne poznamenať hospodársky výsledok.

  Servis vrát

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Pergoly sú super

  Máte radi záhradné posedenie, ale priamo neznášate situácii, kedy vám túto chvíľu prekazí prehánka alebo búrka? Chcelo by to nejakú tú strechu nad hlavou. Najvhodnejšie bude postaviť si pergolu, ktorá nám umožňuje využívať záhradné posedenie aj vo chvíli, keď počasie nepraje.

  pergoly slovensko

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Vlhkosť múrov v starom dome

  vlhkosť múr

  Nadmerná vlhkosť múrov. To je problém, s ktorým sa často stretávajú staršie domy, pretože nemajú dostatočné izolačné vlastnosti. Tá má za následok ďalšie významné problémy, ktoré sa začínajú postupne objavovať.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Domáce industriálne štýl a vzduchotechnika

  Premýšľate o rekonštrukciu bytu či domu a stále hľadáte štýl, ktorý by vás oslovil? Čo napríklad ten industriálnej? Obnažené priestory, drsné povrchy, jednoduché riešenia a silná atmosféra, treba to je presne to, čo vám chýba.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Tepelné čerpadlá do domu

  Keď sa v dnešnej dobe hovorí o vykurovaní čohokoľvek, často počúvame pojem tepelné čerpadlo. Vieme vlastne, čo to je? Ak nevieme alebo len tušíme, v tomto článku si všetko vysvetlíme a zároveň vyberieme také, ktoré sa hodia pre vykurovanie rodinných domov.

  tepelné čerpadlo

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš