Dvere: Čo tento pojem znamená a aké sú druhy dverí

Dvere sú pohyblivý mechanizmus používaný na zamietnutie vstupu do miesta, ktoré je nimi vybavené, alebo naopak k povoleniu povolaným osobám v tom, aby sa do uzavretého miesta mohli dostať. Bývajú nimi opatrené napríklad budovy, autá a izby. Dvere slúži ako preventívne opatrenie proti krádežiam alebo tiež proti šíreniu požiarov a uchovanie súkromia individuálneho jedinca. Väčším dverám sa v slovenčine hovorí vráta.

dveře s izolačními vlastnostmi

Väčšina dverí obsahuje zámok, ktorý je otvorený kľúčom, bez ktorého sa zámok neotvorí a prístup do uzavretého priestoru je teda povolený len tomu človeku, ktorý kľúčom, ktorý k tomu zámku patrí, disponuje. Ďalej potom kľučka či guľa, umiestnená na kovanie, používané na otvorenie dverí.

Dvere môžeme rozložiť do niekoľkých kategórií

Karuselové - dvere, ktoré sa otáča okolo svojho stredu. Väčšinou sú vyrábané zo skla. Predtým boli vybavené tyčou, na ktorú sa muselo tlačiť, aby sa dvere pohybovali, dnes sú väčšinou pomocou senzora automatickej a s identifikáciou príchode osoby sa začnú samy otáčať. Bývajú v miestach, kde dochádza väčšiemu pohybu ľudí.
Obyčajné - klasické dvere, ktoré obsahuje väčšina domov. Obsahujú kľučku alebo guľu, rám a pánty.
Vysúvacia - dvere, ktoré sa k uvoľneniu priechodu musí zasunúť do strany pozdĺž svojej vodorovnej osi. Väčšinou to tak je buď do falošného puzdra alebo do miesta pri stene vedľa dverí. Tieto dvere sú väčšinou dvojkrídlové.
Lietačky - dvere, ktoré nemajú určený smer otvárania a preto je ľahké ich otvoriť z oboch strán rovnakým spôsobom. Po ich otvorení sa vďaka kinetickej energii kývajú na obe strany, kým sa nedostanú späť do svojej východiskovej pozície.
Harmonikové - dvere, ktoré slúžia ako prepážka medzi miestnosťami alebo časťami miestnosti. Ich zložený stav umožňuje prejdení, ale stav rozložený je ako vizuálne, tak priechodzia nepriepustný.

(Average rating 0 on 0 rating)

Najčítanejšie nové články

 • Bezpečnostné mreže chráni pred návštevou zlodejov

  Prázdniny sú tu, pre deti radosť pre rodičov starosť. Bohužiaľ ešte jedna skupina ľudí sa raduje a to zlodeji! Ľudia odchádzajú na dovolenku a opúšťajú svoje obydlia a firemné areály. Aby sme chránili svoj majetok je potrebné ho riadne zabezpečiť, inak sa môžete pekne čudovať po príchode z dovolenky. V tomto článku sa zameriam len na ochranu okien pomocou bezpečnostných mreží.

  rolovacie mreže

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Požiarnu ochranu nesmieme podceňovať

  Ochrana nášho majetku je veľmi dôležitým aspektom nášho každodenného života. Existuje však jedna vec, ktorú chránime ešte častejšie! Áno, správne, jedná sa o náš život a život našich blízkych, ktorý chránime. Ochrana životov v kontexte s ohňom je veľmi diskutovaným a v dnešnej dobe aj prepracovaným odborom. Hovorí sa mu požiarna ochrana. Poďme sa pozrieť, ako je to v praxi, napríklad v prípade, keď sa rozhodneme zaobstarať protipožiarne uzávery.

  protipožiarne uzávery

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Kde zohnať kvalitný vodoinštalačný materiál?

  Dnes si povieme niečo o remeslách. Všeobecne platí, že remeselníkov je ako šafránu. Dvakrát toľko to platí o kvalitných remeselníci s bohatými skúsenosťami v odbore. Pri výbere vhodného remeselníka by sme nemali hľadieť na cenu, tá sa môže vplyvom odbyté práce dvakrát predražiť. Poďme sa spoločne pozrieť na remeselné odvetvia inštalatérstvo.

  Eshop s inštalačným materiálom

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Je Thermopanel naozaj tak skvelý?

  Pred sedemdesiatročnej rokmi sa v Kanade začali používať thermopanley pre stavbu rodinných domov, ale v Českej republike stále nemajú širšie využitie. Prečo to tak je? Aké sú dôvody, prečo by sa mali thernopanely začať hromadne používať?

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

 • Opravy brán a dverí

  Občas sa stáva, že dvere či vráta nie sú prevádzkyschopné kvôli ťažko predpokladaným problémom a to môže vyvolať veľa ťažkostí, predsa len sú to vstupné priestory. Pri priemyselných závodov týmto vzniká ešte viac ťažkostí, kvôli odstávke a to môže výrazne poznamenať hospodársky výsledok.

  Servis vrát

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Čítať ďalej...

Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo / Spracovateľ: Filip Bartoš